Sports Draws

Updated Regularly

Venue: Waitakere Badminton Centre

Ruth5: Safwan / Max / Kiwa

Ruth18: Jerry / Vince / Tawan / Jun Kit

Ruth9: Alex / Jae Yul / Kevin / James

 

Round 4 - Monday 17TH June

Ruth5 v SUND3 – Ct 2 

Ruth18 v AVON1 – Ct 1

Ruth9 v MASS1 – Ct 5

 

Round 5 - Monday 24th June

Ruth5 v SUND1 – Ct 1

Ruth18 v SUN3 – Ct 4

Ruth9 v WTKR1 – Ct 12

 

Round 6 - Monday 1ST  July

Ruth5 v LISTNAVY – Ct 3

Ruth18 v BYE

Ruth9 v BYE

Round 7 - Monday 22nd July

Ruth5 v BYE

Ruth18 v LISTNAVY – Ct 3

Ruth9 v WTKR3 – Ct 11

 

Round 8 - Monday 29th July

Ruth5 v LISTWHITE – Ct 4

Ruth18 v WTKR2 – Ct 1

Ruth9 v LISTGREY – Ct 5

 

Round 9 - Monday 5TH August

Ruth5 v AVON4 – Ct 4

Ruth18 v SUND1 – Ct 2

Ruth9 v SUND2 – Ct 6

 

 

 

 

 Venue: Waitakere Badminton Centre

Ruth1: Yuki / Sunny / Lisa / Claire / Chloe

Ruth2: Mahsa / Melania / Charis / Pandora

Ruth3: Kaye / Chazzandra / Elisha / Christylle / Sydney

Ruth6: Asha / Imogen / Kate / Mahathi / Mia

Ruth10: Ella / Lucy / Violet / Drisha / Besan

Ruth11: Ayana / Mehnaz / Eliza / Himari / Mursai / Komichi

Ruth12: Sumin / Katrina / Milana / Esha / Eiman

Ruth15: Angela / Angelina / Sakura / Lexandra / Violet

Ruth16: Celine / Abbey / Aqeelah / Tulasi / Yuna / Juna

 

 

ROUND 4

11th June

Team 1

VS

Team 2

Court 5

GB

vs

RUTH2

Court 6

STDO1

vs

RUTH15

Court7

HEND1

vs

RUTH11

Court 8

RUTH1

vs

RUTH6

Court 9

SUND1 

vs

WTKR1

Court 10

STDO2 

vs

RUTH16

Court 11

AVON1

vs

RUTH12

Court 12

RUTH3

vs

RUTH10

BYE

WTKR2


HOPT


ROUND 5

18th June

Team 1

VS

Team 2

Court 5

RUTH15

vs

RUTH6

Court 6

RUTH2

vs

RUTH1 

Court7

WTKR2

vs

HEND

Court 8

GB

vs

STDO1

Court 9

RUTH16

vs

RUTH10

Court 10

WTKR1

vs

RUTH3

Court 11

HOPT

vs

AVON

Court 12

SUND

vs

STDO2

BYE

RUTH11


RUTH12


ROUND 6

25th June

Team 1

VS

Team 2

Court 5

STDO1

vs

WTKR2 

Court 6

HEND

vs

RUTH2

Court7

RUTH1

vs

RUTH15

Court 8

RUTH6

vs

RUTH11

Court 9

STDO2 

vs

HOPT

Court 10

AVON1

vs

WTKR1

Court 11

RUTH3

vs

RUTH16

Court 12

RUTH10

vs

RUTH12

BYE

GB


SUND


ROUND 7

2nd July

Team 1

VS

Team 2

Court 5

RUTH2

vs

RUTH11

Court 6

WTKR2

vs

RUTH6

Court7

GB

vs

RUTH1 

Court 8

STDO1

vs

HEND

Court 9

WTKR1

vs

RUTH12

Court 10

HOPT

vs

RUTH10

Court 11

SUND

vs

RUTH3

Court 12

STDO2 

vs

AVON

BYE

RUTH15


RUTH16


ROUND 8

23rd July

Team 1

VS

Team 2

Court 5

HEND

vs

GB

Court 6

RUTH1

vs

WTKR2 

Court7

RUTH6

vs

RUTH2

Court 8

RUTH11

vs

RUTH15

Court 9

AVON

vs

SUND

Court 10

RUTH3

vs

HOPT

Court 11

RUTH10

vs

WTKR1

Court 12

RUTH12

vs

RUTH16

BYE

STDO1


STDO2


ROUND 9

30th July

Team 1

VS

Team 2

Court 5

RUTH1

vs

STDO1

Court 6

RUTH6

vs

GB

Court7

RUTH11

vs

WTKR2 

Court 8

RUTH15

vs

RUTH2

Court 9

RUTH3

vs

STDO2

Court 10

RUTH10

vs

SUND

Court 11

RUTH12

vs

HOPT

Court 12

RUTH16

vs

WTKR1

BYE

HEND


AVON

 






Venue: Waitakere Badminton Centre

Ruth14: Ella / Grace / Becky / Elizabeth / Ember

 

Round 4 - Wednesday 12th June

Ruth14 v STDO2 – Ct 1

 

Round 5 - Wednesday 19th June

Ruth14 v MASS2 – Ct 2

 

Round 6 - Wednesday 26th June

Ruth14 v WTKR2 – Ct 2

 

Round 7 - Wednesday 3rd July

Ruth14 v HOPT – Ct 1

 

Round 8 - Wednesday 24th July

Ruth14 v HEND1 – Ct 3

 

Round 9 - Wednesday 24th July

Ruth14 v MASS1 – Ct 3

Venue: Waitakere Badminton Centre

Ruth4: Sophie / James / Kevin / Johnny / Praveena / Maddy

Ruth7: Lilya / Aira / Kiara / Dio / Saman

   

Round 4 - Wednesday 12th June

Ruth4 v MASS3 – Ct 5

Ruth7 v MASS2 – Ct 6

 

Round 5 - Wednesday 19th June

Ruth4 v MASS4 – Ct 8

Ruth7 v MASS3 – Ct 7

 

Round 6 - Wednesday 26th June

Ruth4 v HOPT – Ct 7

Ruth7 v SUND – Ct 6

 

Round 7 - Wednesday 3RD July            

Ruth4 v MASS1 – Ct 5

Ruth7 v HOPT – Ct 6

Date: June 12

Team:  Rutherford Open Boys v Western Springs

Time: 6.00pm

Venue: Trust Stadium 1

 

Date: June 19

Team:  Rutherford Open Boys v Avondale

Time: 5.00pm

Venue: Trust Stadium 1

 

Date: June 26

Team:  Rutherford Open Boys v Onehunga A

Time: 7.00pm

Venue: Trust Stadium 1

 

Date: July 3

Team:  Rutherford Open Boys v Kelston Boys

Time: 7.00pm

Venue: Trust Stadium 1

 

Date: July 24

Team:  Rutherford Open Boys v Waitakere Open Boys

Time: 7.00pm

Venue: Trust Stadium 1

 


Date: June 13

Team:  Rutherford U17 Boys v Sunderland Red

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 20

Team:  Rutherford U17 Boys v Lynfield U17 Gold

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 27

Team:  Rutherford U17 Boys v Kelston Boys

Time: 4.00pm

Venue: Kelston Boys 1

 

Date: July 4

Team:  Rutherford U17 Boys v Lynfield U17 Green

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: July 25

Team:  Rutherford U17 Boys v Liston U17 Gold

Time: 4.00pm

Venue: Trust Stadium 1

Date: June 12

Team:  Rutherford Junior Boys v Kelston Boys

Time: 5.30pm

Venue: Kelston Boys 1

 

Date: June 19

Team:  Rutherford Junior Boys v Waitakere Junior A Boys

Time: 5.30pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 26

Team:  Rutherford Junior Boys v Green Bay Junior A

Time: 5.00pm

Venue: Green Bay 1

 

Date: June 12

Team:  Rutherford Junior A v Mt Albert White

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 19

Team:  Rutherford Junior A v Waitakere Junior Dev

Time: 4.00pm

Venue: Waitakere 1

 

Date: June 26

Team:  Rutherford Junior A v Onehunga Junior A

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: July 3

Team:  Rutherford Junior A v Auck Grammar Junior B

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: July 24

Team:  Rutherford Junior A v Liston U15 Gold

Time: 4.00pm

Venue: Trust Stadium 1

 

Date: July 31

Team:  Rutherford Junior A v Mt Albert Blue

Time: 4.00pm

Venue: Mt Albert Gram 1

Date: June 12

Team:  Rutherford Junior B v Lynfield

Time: 4.00pm

Venue: Lynfield 1

 

Date: June 19

Team:  Rutherford Junior B v Avondale

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 26

Team:  Rutherford Junior B v Kelston Boys Red

Time: 4.00pm

Venue: Kelston Boys 1

 

Date: July 3

Team:  Rutherford Junior B v Mt Roskill Blue

Time: 4.00pm

Venue: Mt Roskill 1

 

Date: July 24

Team:  Rutherford Junior B v St Peter’s Ekara

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: July 31

Team:  Rutherford Junior B v Western Springs

Time: 4.00pm

Venue: Western Springs 1

Date: June 12

Team:  Rutherford Junior C v Massey Junior White

Time: 4.45pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 19

Team:  Rutherford Junior C v St Peter’s Kikorangi

Time: 4.45pm

Venue: Waitakere 1

 

Date: June 26

Team:  Rutherford Junior C v Liston U15 Grey

Time: 4.45pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: July 3

Team:  Rutherford Junior C v Hoani Waititi

Time: 5.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Date: July 24

Team:  Rutherford Junior C v Green Bay C

Time: 4.00pm

Venue: Green Bay 1

 

Date: July 31

Team:  Rutherford Junior C v Massey Junior Yellow

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1


Date: June 13

Team:  Rutherford U17 Girls v Elim U17 Blue

Time: 4.30pm

Venue: Elim 1

 

Date: June 20

Team:  Rutherford U17 Girls v BYE

 

Date: June 27

Team:  Rutherford U17 Girls v Edgewater

Time: 4.00pm

Venue: Rutherford 1

 

Season finished

Season Finished

If your require any information regarding equestrian please contact the sports office.

Round 7

Date: 14th June

Team: Rutherford v Glendowie

Venue: McLeod Park

Time: 6:00pm

 

Round 8

Date: 21st June

Team: Botany Downs v Rutherford

Venue: Botany Downs

Time: 4:00pm

 

Round 9

Date: 5th July

Team: Rutherford v Green Bay

Venue: McLeod Park

Time: 6:00pm

 

Round 10

Date: 26th July

Team: Rutherford v Long Bay

Venue: McLeod Park

Time: 6:00pm

 

Round 11

Date: 2nd August

Team: Rutherford v Avondale

Venue: McLeod Park

Time: 6:00pm

 

Round 12.1

Date: 10th August

Team: Pakuranga / King’s College v Rutherford

Venue: TBC

Time: TBC

 

Round 13

Date: 16th August

Team: Rutherford v Lynfield

Venue: McLeod Park

Time: 6:00pm

 

Round 14.1

Date: 24th August

Team: Glendowie v Rutherford

Venue: Glendowie 1

Time: 10:30am

Date: June 15

Team:  Rutherford 15A v St Peter’s White

Time: 10.00am

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 22

Team:  Rutherford 15A v Mt Albert Victory

Time: 10.00am

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 27

Team:  Rutherford 15A v Westlake Boys 15A1

Time: 10.00am

Venue: Westlake Boys Turf

 

Date: August 3

Team:  Rutherford 15A v Auck Grammar

Time: 10.00am

Venue: Rutherford 1

 


Date: August 10

Team:  Rutherford 15A v King’s

Time: 10.00am

Venue: Rutherford 1


Round 5

Date: Saturday 15 June

Team: Rutherford 15B v Sunderland Red

Venue: Rutherford 2

Time: 10:00am

 

Round 6

Date: Saturday 22 June

Team: Rutherford 15B v Auck Grammar 15B2

Venue: TBC

Time: 10:00am

 

Round 7

Date: Saturday 27 July

Team: St Paul’s v Rutherford 15B 

Venue: TBC

Time: 10:00am

 

Round 8

Date: Saturday 3 August

Team: Rutherford 15B v Mt Albert Slavia

Venue: TBC

Time: 10:00am

 

Round 9

Date: Saturday 3 August

Team: Green Bay 11 Green v Rutherford 15B 

Venue: TBC

Time: 10:00am

 

Date: June 15

Team:  Rutherford 13A v St Peter’s

Time: 9.00am

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 22

Team:  Rutherford 13A v Northcote

Time: 9.00am

Venue: Northcote 2

 

Date: June 27

Team:  Rutherford 13A v King’s 13A

Time: 9.00am

Venue: Rutherford 1

 

Date: August 3

Team:  Rutherford 13A v St Kentigern’s

Time: 9.00am

Venue: Saint Kentigern 2

 


Date: August 10

Team:  Rutherford 13A v Mt Albert Victory

Time: 9.00am

Venue: Rutherford 1

Date: August 17

Team:  Rutherford 13A v Howick Black

Time: 9.00am

Venue: Rutherford 1

 

Date: August 24

Team:  Rutherford 13A v Sacred Heart

Time: 9.00am

Venue: Sacred Heart 1

 

 

 

 

 

 

 

 


Round 7

Date: 12 June

Team: Rutherford v Pakuranga

Time: 4:00pm

Venue: Rutherford 1

 

Round 8

Date: 19 June

Team: Carmel v Rutherford 

Time: 4:00pm

Venue: TBC

 

Round 9

Date: 26 June

Team: Rutherford v Avondale

Time: 4:00pm

Venue: Rutherford 1


Round 6

Date: 12 June

Team: Rutherford 2nd XI v Mt Albert 4th XI

Venue: Rutherford 2

Time: 4:00pm

 

Round 7

Date: 19 June

Team: Rutherford 2nd XI v Hobsonville Point

Venue: Rutherford 1

Time: 4:00pm

 

Round 8

Date: 26 June

Team: Waitakere 2nd XI v Rutherford 2nd XI

Venue: Waitakere 1

Time: 4:00pm

 

Round 9

Date: 3 July

Team: Mt Albert 3rd XI v Rutherford 2nd XI

Venue: TBC

Time: 4:00pm

 

Round 10

Date: 24 July

Team: Rutherford 2nd XI v Henderson

Venue: TBC

Time: 4:00pm

 

Round 11

Date: 31 July

Team: Waitakere 1st XI v Rutherford 2nd XI

Venue: TBC

Time: 4:00pm


Round 6

Date: 12 June

Team: Rutherford Junior Girls v Epsom Girls Blue

Venue: Avondale Racecourse

Time: 4:00pm

 

Round 7

Date: 19 June

Team: Rutherford Junior Girls v Green Bay

Venue: Rutherford 2

Time: 4:00pm

 

Round 8

Date: 26 June

Team: Lynfield v Rutherford Junior Girls

Venue: Lynfield 2

Time: 4:00pm

 

Round 9

Date: 3 July

Team: Mt Albert Glory v Rutherford Junior Girls

Venue: TBC

Time: 4:00pm

 

Round 10

Date: 24 July

Team: Rutherford Junior Girls v Mt Albert Jets

Venue: TBC

Time: 4:00pm

 

All games played at Te Pai Centre

Season complete.

Season complete.

Season complete.


Round 5

Date: 13 June

Team: Epsom Girls 3rd XI v Rutherford 1st XI

Time: 5:30pm

Venue: Auck Grammar

 

Round 6

Date: 20 June

Team: Rutherford 1st XI v Auck Girls

Time: 5:30pm

Venue: Auck Grammar

 

Round 7

Date: 27 June

Team: Rutherford 1st XI v BYE

 

Round 5

Date: 13th June

Team: Green Bay Girls v Rutherford 2nd XI

Venue: Avondale

Time: 5:00pm

 

Round 6

Date: 20th June

Team: Rutherford 2nd XI v Avondale 1st XI

Venue: Avondale

Time: 4:00pm

 

Round 7

Date: 27th June

Team: Rutherford 2nd XI v Western Springs WSCW Green

Venue: Avondale

Time: 5:00pm


Round 5

Date: 12th June

Team: Waitakere Boys v Rutherford 1st XI

Venue: Waitakere Turf

Time: 4:00pm

 

Round 6

Date: 19th June

Team: Rutherford 1st XI v Liston 1st XI

Venue: Avondale

Time: 5:00pm

 

Round 7

Date: 26th June

Team:  Rutherford 1st XI BYE

 

Date: June 18

Team:  Rutherford Prem 1 Lynfield College Prem 1

Time: 5.00pm

Venue: Te Pai Court 2

 

Date: June 25

Team:  Rutherford Prem 1 Kaipara Prem 1

Time: 6.00pm

Venue: Te Pai Court 2

 

 

Date: 18/06/2024

Team: Rutherford Premier 2 v Green Bay Senior A

Time: 7:00pm

Venue: Te Pai Court 6

 


Date: 18/06/2024

Team: Rutherford Senior A v Green Bay Senior B

Time: 6:00pm

Venue: Te Pai Court 10

 

Date: 15/06/2024

Team: Rutherford 10A v Western Springs Gold

Time: 10.00am

Venue: Te Pai Court 4

 

Date: 22/06/2024

Team: Rutherford 10A v Waitakere College 10A

Time: 10.00am

Venue: Te Pai Court 6

 

 

ate: 15/06/2024

Team: Rutherford 10B v Waitakere College 10 Blue

Time: 10.00am

Venue: Te Pai Court 14

 

Date: 22/06/2024

Team: Rutherford 10B v Waitakere College 10 White

Time: 10.00am

Venue: Te Pai Court 14

 

 

Date: June 15

Team:  Rutherford 10C Sunderland

Time: 10.00am

Venue: Te Pai Court 16

 

Date: June 22

Team:  Rutherford 10C St Dom’s Yellow

Time: 10.00am

Venue: Te Pai Court 16

 

 

 

Date: 15/06/2024

Team: Rutherford 9A v Green Bay 9A

Time: 11.00am

Venue: Te Pai Court 6

 

Date: 22/06/2024

Team: Rutherford 9A v Waitakere College 9A 

Time: 11.00am

Venue: Te Pai Court 4

 

 

Date: 15/06/2024

Team: Rutherford 9B v St Dominic’s White

Time: 11.00am

Venue: Te Pai Court 9

 

Date: 22/06/2024

Team: Rutherford 9B v Waitakere College 9 Blue

Time: 11.00am

Venue: Te Pai Court 7

 

 

Date: June 15

Team:  Rutherford 9C Waitakere College Maroon

Time: 11.00am

Venue: Te Pai Court 18

 

Date: June 22

Team:  Rutherford 9C Lynfield White

Time: 11.00am

Venue: Te Pai Court 18

 

 

 


Date: June 15

Team:  Rutherford 2C Dilworth 2C

Time: 9.15am

Venue: Dilworth 1

 

Date: June 22

Team:  Rutherford 2C Avondale 2B

Time: 10.30am

Venue: Rutherford 1

 

Date: June 29

Team:  Rutherford 2C Kelston 2C

Time: 10.30am

Venue: Kelston Boys High School 1

 

Round 3

Date: 15/06/2024

Team: Rutherford U15B v Mt Albert Grammar

Time: 10.30am

Venue: May Rd War Memorial Park: Field 2

 

Round 4

Date: 22/06/2024

Team: Rutherford U15B v One Tree Hill

Time: 9:15am

Venue: Rutherford College Field 1

 

Round 5

Date: 29/06/2024

Team: Rutherford U15B v Avondale College

Time: 10.30am

Venue: Rutherford College

 

Round 6

Date: 27/07/2024

Team:  Rutherford U15B v Massey High U15

Time: 10.30am

Venue: Rutherford College

 

Round 7

Date: 03/08/2024

Team:  Rutherford U15B BYE

 

Round 8

Date: 10/08/2024

Team: Rutherford U15B v Onehunga High School

Time: 9:15am

Venue: Onehunga High School

 

Round 9

Date: 17/08/2024

Team: Rutherford U15B v Waitakere College

Time: 9.15am

Venue: Waitakere College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Round 4

Date: Monday June

Team: Rutherford Girls v Botany Downs

Time: 4.15pm

Venue: Botany Downs

 

Round 5

Date: Monday 24th June

Team: Rutherford Girls v Auckland Girls Grammar

Time: 4.15pm

Venue: Rutherford College

 

Round 6

Date: Monday 1st July

Team: Rutherford Girls v Mt Roskill

Time: 4.15pm

Venue: Mount Roskill

 

Round 7

Date: Monday 29th July

Team: Rutherford Girls v St Mary’s College

Time: 4.15pm

Venue: Rutherford College

 

Round 8

Date: Monday 5th August

Team: Rutherford Girls v Avondale

Time: 4.15pm

Venue: Rutherford College

 

 

 

​Season Complete

​Seniors

​Open B Boys

​Season complete.


Date: 14 June

Venue: Waitemata Table Tennis

Teams

Rutherford 1: Ishan / Edward / Tanay

Rutherford 2: Alex / James / Jerry / Micah / Nathan

Rutherford 3: Dima / Adam / Melian

 

Rutherford 1 v Sunderland Team 4 – 4.15pm Table 5

Rutherford 2 v Sunderland team 1 – 6:30pm Table 5

Rutherford 3 v Avondale Gold– 4.15pm Table 4

 

 

Season Finished

Season Completed.


 

 Season Completed.

 

​Season Complete

 Season completed.

 

Season completed.




Date: 14 June

Team:  Rutherford v Liston College

Time: 6.40pm

Venue: West Wave

 

Date: 21 June

Team:  Rutherford v Massey Makos

Time: 6.40pm

Venue: West Wave

 

Date: June 26

Team:  Rutherford v Waitakere Whirlwind

Time: 7.20pm

Venue: West Wave

 

Date:  August 2

Team:  Rutherford v Liston College

Time: 6.40pm

Venue: West Wave

 

Date: August 9

Team:  Rutherford v Massey Makos

Time: 6.40pm

Venue: West Wave

Date: August 23

Team:  Rutherford v Waitakere Whirlwind

Time: 7.20pm

Venue: West Wave

 

Date:  August 30

Team:  Rutherford v Liston College

Time: 6.40pm

Venue: West Wave

 

Date: September 6

Team:  Rutherford v Massey Makos

Time: 6.40pm

Venue: West Wave